La iniţiativa Pr. Florin Stan, cu participarea unor credincioşi a unor instituţii din zonă, Parohia Ortodoxă „Înălţarea Domnului” va inaugura la 23 noiembrie 2008 biblioteca parohială şi sala de lectură aferentă. Spaţiul destinat bibliotecii este o sală din cadrul actualului spaţiu de cult care a fost renovat cu ajutorul Primăriei Tg. Lăpuş şi a domnului primar Mitru Leşe ( au făcut reparaţiile, au zugravit şi au pus faianţă ), a domnului Molnar Iosif ( a pus parchetul ), a SC Taparo SA ( a oferit mesele şi scaunele ) şi a Pr. Florin Stan ( a oferit mobilierul de bibliotecă ).
       Până în prezent au fost donate de către mai mulţi credincioşi un număr de aproximativ 2000 de volume, cărţi de factură religioasă, dar şi laică ( literatură română şi străină, istorie, dicţionare, reviste, etc. ). La aranjarea cărţilor în bibliotecă, la luarea lor în evidenţă şi la scrierea fişelor de carte ale bibliotecii participă doamna prof. Mariana Pop împreună cu un grup de copii de la Grupul Şcolar Tg. LăpuşPop Ionuţ, Bodea Anamaria, Podină Crina, Ropan Ioana, Ropan Corina, Man Andreea, Brânduşe Amalia, Blenche Alexandra, Buda Florentina, Buda Adriana, Husti Marian, Ghiran Ionuţ, Popescu Ioana, Ciubotaru Anca, Şanta Alexandra, Cosma Andreea, Pop Alexandra, Selniceanu Mihaela.

Donatori de cărţi pentru biblioteca parohiei noastre:

1. Buteanu Maria ( str. Stadionului )
      2. Prof. Valeria Bilţ ( P-ţa Eroilor )
      3. Dr. Cupcea Gheorghe
      4. Înv. Victoria Filip ( str. Ţibleşului )
      5. Înv. Zorica Bel ( P-ţa Eroilor )
      6. Radu Morar ( str. Horea )
      7. Ing. Ioan Man ( str. Petru Rareş )
      8. Aurica Petruţ ( str. Liviu Rebreanu )
      9. Ioana Vlăşan ( str. Ţibleşului )
   10. Deceanu Gheorghe ( str. Stadionului )

BIBLIOTECA PAROHIAL√