CAMPANIE DE PROMOVARE A PROIECTULUI "HRISTOS ÎMPĂRTĂŞIT COPIILOR"

Ca urmare a adresei nr. 1924/ 2008 a Sectorului Teologic-Educaţional al Patriarhiei Române şi a hotărârii Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din data de 8 - 9 iulie 2008 la nivelul Episcopiei Ortodoxe a Maramureşului şi Sătmarului s-a înfinţat BIROUL PENTRU CATEHIZAREA TINERETULUI, iar persoana desemnată să coordoneze acest birou este Pr. Florin Stan ( Parohia Ortodoxă “Înălţarea Domnului” Tg. Lăpuş ).
       Una dintre funcţiile acestui birou este aceea de a contribui prin diferite proiecte şi printr-o asiduă muncă de conştientizare a preoţilor de necesitatea revigorării catehezei parohiale. În acest sens, din iniţiativa Prea Fericitului Patriarh Daniel şi cu aprobarea Sf. Sinod va începe implementarea la nivelul întregii Patriarhii Române a Proiectului catehetic “Hristos împărtăşit copiilor”. Pentru ca proiectul să poată fi demarat şi în episcopia noastră a fost nevoie de realizarea unor întâlniri de informare a tuturor preoţilor la nivelul fiecărui protopopiat.

Agenda întâlnirilor:

Protopopiatul Vişeu: 16 septembrie 2008, ora 11.00 la Mănăstirea Moisei;
       Protopopiatul Chioar: 18 septembrie 2008, ora 11.00 la Biserica “Sf. Ap. Petru şi Pavel” din Şomcuta Mare;
       Protopoiatul Baia Mare: 15 octombrie 2008, ora 10.00 la Catedrala Episcopală “Sf. Treime” Baia Mare;
       Protopopiatul Tg. Lăpuş: 16 octombrie 2008, ora 10.00 la Biserica “Sf. Arh. Mihail şi Gavril” din Tg. Lăpuş;
       Protopopiatul Sighet: 17 octombrie 2008, ora 10.00 la Biserica “Adormirea Maicii Domnului” din Sighetul-Marmaţiei;
       Prototpopiat Satu Mare: 20 octombrie 2008, ora 10.00 la Protopopiatul Satu Mare;
       Protopopiat Carei: 21 octombrie 2008, ora 10.00 la Biserica “Sf. Arh. Mihail şi Gavril” din Carei;
       Protopopiatul Oaş: 23 octombrie 2008, ora 10.00 la Biserica Naşterea Domnului din Negreşti-Oaş.

La aceste întâlniri  au fost prezenţi  336 de preoţi din episcopia noastră, din care 281 au consimţit la începerea proiectului catehetic.
       Tuturor participanţilor le-a fost oferit câte un DVD cu materiale informative şi un pliant informativ.

PROTOPOPIATUL CHIOAR
PROTOPOPIATUL SATU MARE