PS Iustin 2008

Posted on Posted in evenimente
Liturghie arhiereascã – PS IUSTIN Sigheteanul
17.02.2008
În data de 17 februarie 2008, la invitatia preotului-paroh, Prea Sfintitul Iustin Sigheteanul, arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe a Maramuresului si Satmarului a efectuat o vizita pastorala în parohia noastra slujind la Sf. Liturghie de duminica.
       Din delegatia care l-a însotit au facut parte Pr. Pantelimon Ilies ( manastirea Sf. Ana-Rohia ), Pr. Protopop Ciceu Ioan si Pr. Nutu Ivanciuc ( Parohia Ortodoxa „Sf. Arh. Mihail si Gavril” ), Diac. Nifon Motogna ( Catedrala Sf. Treime – Baia Mare ), Diac. Teodosie Bud, Diac. Andrei Babosan si domnul Stelian Gombos ( consilier în cadrul Secretariatului de Stat pentru Culte ), aflat în vizita de lucru în episcopia noastra.
       La Sf. Liturghie a participat un numar mare de credinciosi, din partea autoritatilor locale fiind prezent domnul primar Mitru Lese si câtiva consilieri locali. Domnul deputat Ioan Buda a fost si dânsul prezent.
       Prea Sfintitul Iustin a rostit un frumos si ziditor cuvânt de învatatura, iar la final, în semn de recunostinta si pretuire a primit din partea parohiei noastre o icoana cu Sf. Iustin Martirul si Filosoful.