lansarea revistei

Posted on Posted in evenimente

 

Lansarea revistei
Tabara Crestina „Dragoste si Prietenie”
       Din dorinta de a ilustra comunitatii ortodoxe din Tg. Lapus câteva lucruri legate de Tabara Crestina „Dragoste si Prietenie” ( aflata acum la a treia editie ), organizata de Parohia Ortodoxa „Înaltarea Domnului” din Tg. Lapus în colaborare cu Grupul Scolar si Liceul Teoretic „Petru Rares” din Tg. Lapus, s-a nascut o revista. Ea poarta acelasi nume generic: „Tabara crestina Dragoste si Prietenie” si apare cu binecuvântarea Prea Sfintitului Iustin Sigheteanul, cel care semneaza si cuvântul de deschidere.
       Lansarea revistei a avut loc în data de 18 noiembrie 2007 la Biserica Ortodoxa „Înaltarea Domnului” din Tg. Lapus, îndata dupa Sf. Liturghie. La eveniment au participat organizatorii, copiii care au fost în tabara precum si alti copii, familiile acestora si foarte multi credinciosi din Tg. Lapus.
       Evenimentul a avut loc în prezenta mai multor oaspeti de seama. Amintim în primul rând pe Pr. Milan Balan – inspector scolar Religie, ca reprezentant al Episcopiei Ortodoxe a Maramuresului si Satmarului, care a rostit si cuvântul de învatatura la Sf. Liturghie. Au raspuns invitatiei si reprezentantii institutiilor implicate: domnul director Ovidiu Boga si doamana director-adjunct Otilia Paina de la Grupul Scolar Tg. Lapusdoamna director Parasca Coroian si domnisoara director-adjunct Zamfira Tâmbus de la Liceul Teoretic „Petru Rares” din Tg. Lapusdomnul primar al orasului Tg. Lapus Mitru Lesedomnul inginer Cristian Munteanseful de ocol de la Grosii Tiblesului. Din partea Manastirii Sf. Ana-Rohia, la acest eveniment cultural a participat si Pr. Macarie Motogna.
       Toti reprezentantii institutiilor implicate au avut ocazia sa faca unele aprecieri pe marginea taberei si a revistei taberei.
       Revista încearca sa popularizeze sensul unei tabere crestine, tipul de activitati specifice, modul de organizare, conditiile de participare, programul, precum si unele din activitatile elevilor si este rodul muncii unui colectiv redactional alcatuit din domnisoara profesoara Mariana Pop, Pr. Florin Stan si mai multi elevi care pe parcursul taberei au fost „Micii jurnalisti”.
       Tot cu acesta ocazie au fost sfintite si mai multe icoane realizate de catre copiii de la Grupul Scolar Tg. Lapus în cadrul cercului de religie.

 

COPERTA REVISTEI:

 

MOMENTE DIN TIMPUL SF. LITURGHII SI DE LA LANSAREA REVISTEI

 

Pr. Milan Balan – predica

 

Moment din cadrul Sf. Liturghii
– împartasirea –

 

Pr. Milan Balan
– inspector scolar –

 

Pr. Macarie Motogna
– Manastirea Sf. Ana – Rohia –

 

Dir. Ovidiu Boga
– Liceul Teoretic “Petru Rares”-

 

Dir. Parasca Coroian
– Grupul Scolar Tg. Lapus –

 

Prof. Mariana Pop
– Grupul Scolar Tg. Lapus –

 

Mitru Lese
– primar Tg. Lapus –

 

Sfintirea icoanelor realizate de copii în cadrul Cercului de religie

 

Sfintirea icoanelor realizate de copii în cadrul Cercului de religie

 

Participanti

 

Participanti

 

Participanti