Vizită la atelierele Art Georgies din Iași

Posted on Posted in anunt

În 28 ianuarie 2018 pr. Florin Stan, parohul Bisericii „Înălțarea Domnului”, însoțit de pr. Mihai Gheduțiu, secretarul Protopopiatului Lăpuș, a vizitat atelierele Art Georgies din Iași. Aici se pregătește mozaicul reprezentând scena Înălțării Domnului care va fi așezată pe fațada exterioară vestică a bisericii. După o laborioasă muncă de proiectare au început lucrările de asamblare a micuțelor pietre de mozaic, urmând ca lucrarea să fie finalizată și așezată pe fațada bisericii până la Praznicul Înălțării Domnului de anul acesta.

Pr. Florin Stan a avut o întrevedere cu d-nul Virgil Moraru și echipa de coordonare  a proiectului pentru a stabili anumite detalii și aspecte vizând partea artistică a reprezentării.